MENU

Aktualności

Zarząd województwa zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych projektu Regionalnej Strategii Inteligentnej Specjalizacji (RIS3) 2021+.  To jeden z dokumentów operacyjnych uszczegóławiających ustalenia Strategii rozwoju województwa 2030+ w obszarze gospodarki.

Nasza Strategia rozwoju 2030+ jest dokumentem o charakterze ogólnym i, zgodnie z jej założeniami, realizacja ważnych aspektów rozwoju województwa wymaga uszczegółowienia. Tych szczegółowych ustaleń dokonuje się w odrębnych dokumentach. Jednym z nich jest Regionalna Strategia Inteligentnej Specjalizacji.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się dziś (22.04) drugie spotkanie Konsorcjum Naukowo-Technologicznego „Zdrowe życie”. Do swojego grona przyjęło czterech nowych członków. Nowi członkowie konsorcjum to firmy z branży IT: Angitia, Brontes Processing, Accessmedica i TechIntegra. Oferują oprogramowanie i rozwiązania techniczne z obszaru wirtualnej rzeczywistości, wspomagane sztuczną inteligencją. Usprawniają one procesy rehabilitacji pacjentów po urazach, w tym pacjentów neurologicznych oraz seniorów. Rozwiązania proponowane przez firmy dotyczą także monitoringu podopiecznych w domach pomocy społecznej oraz otoczonych opieką domową. W tym przypadku służą one także do kontrolowania, czy opiekunowie odpowiednio zajmują się chorym.

Nagrody marszałka za innowacyjność przyznano firmom DORA METAL Sp. z o. o. z Czarnkowa, Fabryce Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A, GENXONE S. A. ze Złotnik oraz H. Cegielski Fabryki Pojazdów Szynowych Sp. z o. o. z Poznania. Przedstawiciele firm, które zwyciężyły w konkursie, odbiorą nagrody 25 kwietnia na sesji sejmiku województwa wielkopolskiego.

Pracownia szybkiego prototypowania, warsztat obróbki mechanicznej, modelarskiej i wielomateriałowej, pracownia elektroniczna, tekstylna oraz biogreen z eksperymentatorium ekologiczno- roślinnym. W budynku Podkarpackiego Centrum Innowacji przy ul. Lenartowicza 6 powstaje pierwszy w regionie makerspace, z którego oferty będą mogli korzystać podkarpaccy studenci oraz uczniowie. Otwarcie nowego obiektu już niebawem.

Polska Agencja Kosmiczna podpisała dziś porozumienie z Politechniką Rzeszowską. Na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej powstanie obserwatorium przestrzeni kosmicznej.

Będzie to jedyne takie obserwatorium na Podkarpaciu. Powstanie w Bezmiechowej, gdzie odbywają się szkolenia szybowcowe. Profesjonalne teleskopy zostaną umieszczone w specjalnie zbudowanych kopułach. Pierwsza z nich planowana jest już za kilka miesięcy.

Na jakiego rodzaju projekty firmy farmaceutyczne będą mogły uzyskać dofinansowanie z FENG? Co z projektem wytwarzania w Polsce substancji czynnych? - to tylko niektóre z pytań, na które padną odpowiedzi podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego serdecznie zaprasza wszystkich Innowatorów do udziału w kolejnej edycji cyklu spotkań tematycznych pod hasłem: „Pomorska podróż. Kierunek Innowacje! Czyli jak skutecznie przygotować i wdrożyć projekt badawczo – rozwojowy?”.

Przykład Warmii i Mazur pokazuje, jak województwo znane przede wszystkim z pięknej przyrody i bogatej oferty turystycznej z roku na rok jest coraz bardziej postrzegane jako miejsce atrakcyjne dla inwestorów. Duża w tym zasługa dobrego zarządzania inteligentnymi specjalizacjami.
Inteligentne specjalizacje to sektory oparte na wiedzy, będące źródłem przewag konkurencyjnych. To branże, które bazują na mocnych stronach województwa i wyznaczają kierunki rozwoju. Określając je, sięga się do unikalnych zasobów naturalnych.

Przedstawiciele 13 małych i średnich firm z Pomorza, w tym 7 z Gdańska, wezmą udział na przełomie kwietnia i maja w misji gospodarczej Offshore Wind 2022 do Houston (USA), organizowanej przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA). W amerykańskim mieście odbywać się będą w tym czasie prestiżowe targi poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Pomorscy przedsiębiorcy będą mieli okazję do wielu spotkań i nawiązania współpracy z branżą offshore.

Poniedziałek, 11 kwietnia 2022 r., zapisze się w historii Gorzowa i regionu: dzięki 10 mln zł z funduszy europejskich, przekazanych przez Samorząd Województwa Lubuskiego, nie tylko udało się przywrócić blask zabytkowej willi z końca XIX wieku przemysłowca Karla Jaehnego, ale otworzyć w pięknie odrestaurowanym obiekcie Lubuskie Centrum Przedsiębiorczości. O remont willi na taki właśnie cel wnioskowała Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa w Gorzowie Wlkp., gdzie prezesem zarządu jest Jerzy Korolewicz.

Następna strona