MENU

Aktualności

Nagrody marszałka za innowacyjność przyznano firmom DORA METAL Sp. z o. o. z Czarnkowa, Fabryce Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A, GENXONE S. A. ze Złotnik oraz H. Cegielski Fabryki Pojazdów Szynowych Sp. z o. o. z Poznania. Przedstawiciele firm, które zwyciężyły w konkursie, odbiorą nagrody 25 kwietnia na sesji sejmiku województwa wielkopolskiego.

Pracownia szybkiego prototypowania, warsztat obróbki mechanicznej, modelarskiej i wielomateriałowej, pracownia elektroniczna, tekstylna oraz biogreen z eksperymentatorium ekologiczno- roślinnym. W budynku Podkarpackiego Centrum Innowacji przy ul. Lenartowicza 6 powstaje pierwszy w regionie makerspace, z którego oferty będą mogli korzystać podkarpaccy studenci oraz uczniowie. Otwarcie nowego obiektu już niebawem.

Polska Agencja Kosmiczna podpisała dziś porozumienie z Politechniką Rzeszowską. Na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej powstanie obserwatorium przestrzeni kosmicznej.

Będzie to jedyne takie obserwatorium na Podkarpaciu. Powstanie w Bezmiechowej, gdzie odbywają się szkolenia szybowcowe. Profesjonalne teleskopy zostaną umieszczone w specjalnie zbudowanych kopułach. Pierwsza z nich planowana jest już za kilka miesięcy.

Na jakiego rodzaju projekty firmy farmaceutyczne będą mogły uzyskać dofinansowanie z FENG? Co z projektem wytwarzania w Polsce substancji czynnych? - to tylko niektóre z pytań, na które padną odpowiedzi podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego serdecznie zaprasza wszystkich Innowatorów do udziału w kolejnej edycji cyklu spotkań tematycznych pod hasłem: „Pomorska podróż. Kierunek Innowacje! Czyli jak skutecznie przygotować i wdrożyć projekt badawczo – rozwojowy?”.

Przykład Warmii i Mazur pokazuje, jak województwo znane przede wszystkim z pięknej przyrody i bogatej oferty turystycznej z roku na rok jest coraz bardziej postrzegane jako miejsce atrakcyjne dla inwestorów. Duża w tym zasługa dobrego zarządzania inteligentnymi specjalizacjami.
Inteligentne specjalizacje to sektory oparte na wiedzy, będące źródłem przewag konkurencyjnych. To branże, które bazują na mocnych stronach województwa i wyznaczają kierunki rozwoju. Określając je, sięga się do unikalnych zasobów naturalnych.

Przedstawiciele 13 małych i średnich firm z Pomorza, w tym 7 z Gdańska, wezmą udział na przełomie kwietnia i maja w misji gospodarczej Offshore Wind 2022 do Houston (USA), organizowanej przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA). W amerykańskim mieście odbywać się będą w tym czasie prestiżowe targi poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Pomorscy przedsiębiorcy będą mieli okazję do wielu spotkań i nawiązania współpracy z branżą offshore.

Poniedziałek, 11 kwietnia 2022 r., zapisze się w historii Gorzowa i regionu: dzięki 10 mln zł z funduszy europejskich, przekazanych przez Samorząd Województwa Lubuskiego, nie tylko udało się przywrócić blask zabytkowej willi z końca XIX wieku przemysłowca Karla Jaehnego, ale otworzyć w pięknie odrestaurowanym obiekcie Lubuskie Centrum Przedsiębiorczości. O remont willi na taki właśnie cel wnioskowała Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa w Gorzowie Wlkp., gdzie prezesem zarządu jest Jerzy Korolewicz.

PKN ORLEN, jako lider Mazowieckiej Doliny Wodorowej, podpisał z 37 podmiotami – przedstawicielami biznesu, nauki i finansów, umowę rozpoczynającą jej działalność. Współpraca obejmie produkcję, magazynowanie i wykorzystanie zero- i niskoemisyjnego wodoru m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej i rolnictwie. Zaangażowanie w rozwój paliw alternatywnych wpisuje się w dążenie PKN ORLEN do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Turystyka – nowa inteligentna specjalizacja Pomorza – to jeden z wniosków wypływających z konferencji pt. „Pomorskie Horyzonty Turystyki”, zorganizowanej w AWFiS w Gdańsku. Powstaje tam nowy kierunek studiów: Turystyka i hotelarstwo

Następna strona