MENU

Aktualności

Zdrowe życie, czyli czwarta inteligentna specjalizacja województwa warmińsko-mazurskiego była tematem Porannych Pytań Radia Olsztyn. W studiu spotkali się radni sejmiku, z którymi rozmawiał Marek Lewiński.

Pod względem produkcji mebli Polska od lat znajduje się w światowej czołówce, a Warmia i Mazury – dzięki zasobom naturalnym, wykwalifikowanym kadrom oraz nowoczesnym zakładom – mają istotny wkład w ten trend. Drewno i meblarstwo, jedna z trzech inteligentnych specjalizacji w regionie, daje zatrudnienie tysiącom osób, dostarcza produkty o miliardowej wartości i stwarza atrakcyjne perspektywy dla przedsiębiorców.

Ruszył nabór do programu akceleracyjnego #StartUP Małopolska. To już dziesiąta jego edycja. Program jest szansą dla młodych firm na rozwój i nawiązanie cennych kontaktów oraz źródło biznesowych inspiracji.

W lipcu 2022 r. w polskojęzycznym internecie najpopularniejsze, ale też wywołujące najwięcej emocji, były informacje związane z odnawialnymi źródłami energii. Aż 45% wzmianek o OZE miało wymowę negatywną. Często występowały również hasła „projektowanie”, „zrównoważony” i „recykling”. Przedstawiamy wnioski z najnowszego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Monitoring aktywności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej w ramach Krajowej Inteligentnej Specjalizacji”.

Czwartek, 18 sierpnia, to oficjalny trening i atestacja silników. Dzień wykorzystaliśmy na trening modeli rakietoplanów zdalnie sterowanych.

Wieczorem odbyła się ceremonia otwarcia Mistrzostw i od piątku rozpoczęliśmy starty. Pierwsza konkurencja juniorów to modele rakiet ze spadochronem S3A i tu notujemy piąte miejsce Alexa Sadowego indywidualnie i brąz dla juniorskiej drużyny! Jest dobry początek. Po południu temperatura na polu startowym  przekracza 40 stopni Celsjusza i konkurencja wysokościowa S1A nie wychodzi nam wcale. Po problemach organizatorów z altimetrami pomiarowymi mamy obawy czy uda się przeprowadzić konkurencje wysokościowe. W sobotę od rana burza i starty w opadach deszczu. W konkurencji modeli rakiet z taśmą hamującą S6A startują Alex Sadowy i Emilia Wojdyło. Pomimo trwającej  burzy juniorzy latają świetnie. Wygrywają drużynowo. Emilia dokłada srebrny medal w klasyfikacji juniorek. Rozbrzmiewają dźwięki pierwszego Mazurka Dąbrowskiego na tych mistrzostwach. Po południu zawody zostają przerwane.

Czwartą specjalizacją województwa warmińsko-mazurskiego będzie „Zdrowe życie”. Według tamtejszego samorządu, podstawą do jej przyjęcia jest potencjał nieskażonego środowiska Warmii i Mazur, a także działające w regionie unikalne podmioty gospodarcze rozwijające się w sektorze związanym z usługami medycznymi i około medycznymi.

Dolny Śląsk stawia na nowe technologie i zaprasza do siebie innowatorów, którzy w swoich przedsięwzięciach biznesowych zamierzają wykorzystywać druk trójwymiarowy. Otwarte dziś Centrum Druku 3D umożliwi zaprojektowanie danego elementu, a następnie jego wydrukowanie z tworzyw sztucznych czy metalu. W uroczystości otwarcia uczestniczył marszałek Cezary Przybylski.

Niedawno do sieci trafił nowy spot promujący Warmię i Mazury. Ten krótki film to opowieść o inwestorze-biznesmanie, który oprócz kierowania nowoczesną i dobrze prosperującą firmą, wiedzie na Mazurach także satysfakcjonujące życie prywatne – mieszka w nowoczesnym, skąpanym w zieleni domu, a w wolnych chwilach oddaje się swoim pasjom. Malownicze obrazy pokazują atuty życia w regionie i przemawiają szczególnie do tych, którzy zastanawiają się nad rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Właśnie tak może wyglądać życie osób, decydujących się na prowadzenie firmy na Warmii czy Mazurach. Spot Krainy Wielkich Jezior wpisuje się w nowy trend, jakim jest work-life integration, którego koncepcja polega na naturalnym przenikaniu się świata zawodowego i osobistego.

Zakres projektu obejmuje relacje Unia Europejska–Afryka oraz sytuację w państwach członkowskich w zakresie zagadnień dotyczących zewnętrznych stosunków gospodarczych Unii Europejskiej, a także związanych z nimi politykami na szczeblu unijnym i krajowym. W trakcie rozwoju nowoczesnych krajów i regionów wiedza, umiejętności, innowacyjność i kreatywność stopniowo zdobywały pozycję najbardziej wyróżniających się i indywidualnych zasobów. Ta transformacja spowodowała zmianę paradygmatu myślenia o konkurencyjności regionów i zmusiła do zbliżenia się w kierunku ścisłych relacji z wiedzą i kapitałem intelektualnym w przedsiębiorstwach (por. Strategia Inteligentnej Specjalizacji).

- Badajmy się, dbajmy o siebie, bo zdrowie jest najważniejsze – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak, zapraszając na kolejny Piknik Zdrowia i Profilaktyki.

Następna strona