MENU

Aktualności

Radni przyjęli raport o stanie województwa za 2021 r., zaprezentowany przez marszałek Elżbietę Annę Polak. Zarząd województwa otrzymał wotum zaufania.

Raport o stanie województwa i sprawozdanie z wykonania budżetu województwa – to dwa najważniejsze roczne dokumenty w samorządzie regionu. Sejmik zajął się nimi w poniedziałek, 27 czerwca 2022 r., podczas sesji absolutoryjnej.

Lubuskie lato z piknikami zdrowia wystartowało w Gorzowie Wlkp. - Zdrowie i jakość życia to nasza inteligentna specjalizacja – przypomina marszałek Elżbieta Anna Polak.

W oddziale Narodowego Banku w Krakowie odbyło się XVII Forum Małopolskich Przedsiębiorców. Tegoroczna edycja wydarzenia, której temat przewodni brzmiał: "Energia dla firm. Energia – Biznes – Środowisko – Klimat. Harmonijne połączenie?", koncentrowała się na bezpieczeństwie energetycznym, transformacji energetycznej i energii zrównoważonej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele świata biznesu, nauki i administracji, eksperci z zakresu ekonomii, prawa i podatków. W otwarciu forum uczestniczył wicemarszałek Józef Gawron.

Walutomat notuje stały przyrost klientów. W ciągu ostatniego pół roku serwis zanotował 67% wzrost rejestracji niż w analogicznym okresie 2021 roku. Ostatnie 50 tys. klientów platforma zdobyła zaledwie w niespełna 8 miesięcy. Platforma osiągnęła ponad 100 miliardów zł obrotu.

KIT-AR, dostawca platformy rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented reality) dla przemysłu wytwórczego, ogłosił dzisiaj zakończenie rundy finansowania o wartości 2 milionów euro. Inwestycja ta była współprowadzona przez fundusze Armilar Venture Partners z Portugalii i Caixa Capital Risc z Hiszpanii, przy udziale funduszy RKKVC i Techtree (zarządzanego przez hiszpański Iberis Semper), oraz dotychczasowych inwestorów – SONY, Sintef Venture V i Best Horizon.

Innowacje nie są tylko domeną firm z sektora nowych technologii. Nieszablonowe pomysły wspierające rozwój przedsiębiorstwa mogą wykiełkować też w tradycyjnych branżach.

Jednym z instrumentów funduszy europejskich na lata 2021-27 będzie program FENG – Fundusze dla Nowoczesnej Gospodarki. Głównym zadaniem programu i środków przekazanych na realizację jego celów jest wsparcie szeroko rozumianego innowacyjnego podejścia do biznesu, przy jednoczesnym wykorzystaniu efektów projektów badawczo-rozwojowych.

W pierwszym odruchu może się wydawać, że innowacje zarezerwowane są jedynie dla przedsiębiorstw zajmujących się nowymi technologiami. Nic bardziej mylnego. Tradycyjne branże, reprezentowane przez chociażby lodziarnie czy piekarnie, też mogą skupić się na rozszerzeniu swoich usług o nowoczesne rozwiązania, wsparte pracami badawczo-rozwojowymi.

Ta powstała w niewykorzystywanych od lat pomieszczeniach ośrodka wychowawczego. Wartość zadania to niemal 300 tys. zł. Uroczystego otwarcia nowej pracowni stolarsko-meblarskiej w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Koźminie Wlkp., dokonano kilka dni temu. Ta zaś w powstała w ramach projektu „Inteligentne Specjalizacje w Powiecie Krotoszyńskim – adaptacja pomieszczeń i wyposażenie pracowni w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe”, realizowanego przy wsparciu środków PROW na lata 2014-2020.

Graphcore, jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, opracowuje systemy obliczeniowe na potrzeby sztucznej inteligencji, które wspierane są przez światowych liderów technologicznych, w tym Sequoia Capital, Fidelity International, BMW iVentures, Dell, Microsoft i Samsung, a także uznanych innowatorów w zakresie sztucznej inteligencji, takich jak Demis Hassabis, współzałożyciel Deepmind oraz Greg Brockman, Ilya Sutskever, Scott Gray i Pieter Abbeel z OpenAI.

Stalowa Wola promuje się na berlińskich targach ILA 2022 na wspólnym stoisku przygotowanym przy współpracy samorządów województwa oraz Rzeszowa i Stalowej Woli – informuje portal samorządu podkarpackiego.

Medyczne innowacje od lat wdraża Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Dzięki dotacji unijnej powstała kolejna ważna jednostka naukowa – Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej. Dwa budynki można zauważyć w Poznaniu, jadąc od strony ulicy Marcelińskiej. Są tam laboratoria i przestrzeń dla części naukowo-dydaktycznej.
CITF ma swoją siedzibę w oddanym do użytku w grudniu 2021 r. Collegium Pharmaceuticum. To nowoczesna przestrzeń z unikalnym sprzętem badawczym.
Następna strona