MENU
Jesteś tutaj: Aktualności / W Rzeszowie powstaje przestrzeń dla innowacyjnych pomysłów uczniów i studentów. Otwarcie już w tym roku

W Rzeszowie powstaje przestrzeń dla innowacyjnych pomysłów uczniów i studentów. Otwarcie już w tym roku

Pracownia szybkiego prototypowania, warsztat obróbki mechanicznej, modelarskiej i wielomateriałowej, pracownia elektroniczna, tekstylna oraz biogreen z eksperymentatorium ekologiczno- roślinnym. W budynku Podkarpackiego Centrum Innowacji przy ul. Lenartowicza 6 powstaje pierwszy w regionie makerspace, z którego oferty będą mogli korzystać podkarpaccy studenci oraz uczniowie. Otwarcie nowego obiektu już niebawem.

Powstający właśnie nowy budynek PCI ProtoLab będzie służył podkarpackim uczniom i studentom. W tej nowoczesnej przestrzeni będą oni mogli realizować swoje innowacyjne pomysły, tworzyć prototypy, nagrywać profesjonalne filmy i zdobywać nowe umiejętności podczas szkoleń.

Do dyspozycji studentów oddanych będzie łącznie 6 nowocześnie wyposażonych laboratoriów. W pracowni szybkiego prototypowania użytkownicy będą mogli korzystać z profesjonalnych ploterów i drukarek 3D, aby tworzyć elementy konstrukcyjne projektów i prototypów. Wyposażenie warsztatu umożliwi obróbkę drewna, materiałów drewnopodobnych i metali miękkich. Z kolei sprzęt z pracowni elektronicznej pozwoli na projektowanie i prace nad zaawansowanymi układami sterowania.

Pracownia tekstylna tworzona jest do projektowania, wytwarzania i obróbki krawiecko-tekstylnej. Będzie też pracownia biogreen z eksperymentatorium ekologiczno-roślinnym oraz laboratorium roślinno- materiałowym i obserwacyjnym dla zielonych innowacji.

- Narzędzia i sprzęty dostępne w pracowniach będą proste w obsłudze, a zarazem pozwolą na stworzenie dowolnego prototypu nieograniczonego wyłącznie do jednej dziedziny. To doskonałe rozwiązanie dla młodych twórców i wynalazców, którzy nie mają dostępu do profesjonalnych narzędzi - mówi Rafał Fuksa, specjalista ds. druku 3D i szybkiego prototypowania.

Działający w ramach Podkarpackiego Centrum Innowacji ProtoLab to miejsce przeznaczone dla studentów i uczniów z Podkarpacia, którzy - wykorzystując dotychczasową infrastrukturę budynku - tworzą innowacyjne projekty, które skupiają się wokół Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji Województwa Podkarpackiego.

Zespół ProtoLab organizuje szereg ciekawych szkoleń i warsztatów, dzięki którym jesteśmy w stanie wesprzeć pomysły studentów, zamieniając je w interdyscyplinarne projekty i koncepcje z potencjałem rynkowym. Dzięki nowocześnie wyposażonym, powstającym właśnie przestrzeniom, będziemy w stanie jeszcze bardziej integrować studentów i naukowców, aby tworzyć nowe formy współpracy i szanse biznesowe - mówi Łukasz Bonarek, dyrektor PCI ProtoLab.

W nowym budynku, studenci i uczniowie będą mogli skorzystać nie tylko ze sprzętu dostępnego w przestrzeniach, ale również wsparcia specjalistów, m.in. ds. druku 3D i szybkiego prototypowania.

Źródło: rzeszow.naszemiasto.pl