MENU
Jesteś tutaj: Aktualności / MRPiT: Polska na 4 miejscu w UE pod względem zgłoszonych wzorów przemysłowych

MRPiT: Polska na 4 miejscu w UE pod względem zgłoszonych wzorów przemysłowych

Polska plasuje się na 4 miejscu w Unii Europejskiej pod względem zgłoszonych wzorów przemysłowych, zaraz za Niemcami, Włochami i Francją - poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Trwają prace nad ustawą lepiej dostosowującą ochronę wzorów do nowych technologii - dodano.

Resort zaznaczył, że w 2020 roku, mimo pandemii, do Urzędu Patentowego RP wpłynęło tyle samo zgłoszeń wzorów przemysłowych co w 2019 r., a z danych Urzędu Unii Europejskiej do spraw Własności Intelektualnej wynika, że Polska nieprzerwanie od 2019 r. plasuje się na 4. pozycji pod względem liczby zgłoszeń wzorów przemysłowych, zaraz za Niemcami, Włochami i Francją. Podkreślono też, że spośród tych państw tylko Polska i Niemcy odnotowały wzrost liczby zgłoszeń w tym okresie, przy czym w przypadku Polski był on największy i wyniósł 2 proc.

Obecnie - jak czytamy - największy wzrost nowych zgłoszeń wzorów występuje w tekstyliach, opakowaniach i dozownikach, a zmiany w designie są spowodowane pojawieniem się nowych potrzeb. Doskonałym przykładem - jak wskazało MRPiT jest maseczka ochronna wykonana z biodegradowalnego poliaktydu, opracowana przez zespół prof. Izabelli Krucińskiej z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. "Specjalny filtr zatrzymuje nawet do 95 procent zanieczyszczeń i patogenów, a innowacyjne i przyjazne środowisku maseczki ulegają rozkładowi już po 6 tygodniach" - wyjaśniono.

"Design to także język komunikacji. Z jego pomocą promujemy np. postawy proekologiczne, a więc dzięki dobremu designowi możemy zmieniać zachowania. Polski dobry design to zasługa bardzo wysokiego potencjału kadry wzornictwa przemysłowego" – powiedział cytowany w informacji wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

Zaznaczył, że design odgrywa też ważną rolę przy wzmocnieniu przewagi konkurencyjnej, dlatego został wskazany jako jedna z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Tomanek dodał, że na działania związane z rozwojem wzornictwa zostały przeznaczone znaczne środki finansowe, m.in. w programach takich jak „Design dla przedsiębiorców – Dostępność Plus” czy „Ochrona własności przemysłowej” i wiele innych, w tym obejmujące prace badawczo-rozwojowe.

Źródło: www.bankier.pl