MENU
Jesteś tutaj: Aktualności / Pleszewski Spomasz został laureatem konkursu „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”

Pleszewski Spomasz został laureatem konkursu „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”

Fabryka Maszyn Spożywczych Spomasz Pleszew S.A została laureatem Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. Nasza firma ponownie została doceniona w kategorii „Inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski”.

Przypomnijmy: konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” organizowany jest od 2007 roku i dedykowany jest przedsiębiorstwom z Wielkopolski. W jego ramach samorząd wojewódzki nagradza i wspiera innowacyjne projekty.

Pleszew. Spomasz laureatem „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”

W tym roku Departament Gospodarki UMWW ogłosił czterech laureatów konkursu:
  • DORA METAL Sp. z o. o. z Czarnkowa,
  • Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A,
  • GENXONE S. A. ze Złotnik oraz
  • H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o. o. z Poznania.  

Innowacje w Wielkopolsce

– Trzeba zabiegać o to, by naukowcy współpracowali z przedsiębiorcami. Nasz region stawia na innowacyjność – jej wzrost jest niezbędny dla rozwoju gospodarczego Wielkopolski. Jednak zwiększenie innowacyjności to zadanie nie tylko dla naukowców, ale także dla samorządów.  Zdecydowanie będziemy wspierać przedsięwzięcia z obszaru innowacji i gospodarki 4.0., ponieważ Wielkopolska jest dobrze przygotowana i zdolna do nawiązania rywalizacji w tych obszarach  – mówi marszałek województwa Marek Woźniak.

Jak podkreślają włodarze województwa wielkopolskiego, kreatywność i innowacyjność - w czasach, gdy gospodarka ucierpiała od pandemii - jest szczególnie w cenie.

– Cztery zwycięskie firmy zaprezentowały projekty, które pozwalają na zwiększenie konkurencyjności naszej gospodarki w trudnym okresie pandemicznym. Wierzę, że wyróżnienie w Konkursie „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” pozwoli laureatom konkursu wzmacniać swoje biznesy i będzie jeszcze większą mobilizacją do rozwoju – podkreśla Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego i przewodniczący kapituły konkursu.

Kolejny sukces pleszewskiego Spomaszu

To nie pierwszy taki sukces Spomaszu. W roku 2019 firma odebrała nagrodę w tym samym wojewódzkim konkursie w kategorii „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski” - wówczas doceniono ją za „Uniwersalny aparat próżniowy z funkcją odzysku aromatu”.

Warto też przypomnieć tegoroczny sukces - kapituła Programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności, Dobry Pracodawca 2021 przyznała Fabryce Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A. tytuł Laureata Programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności – Dobry Pracodawca 2021.

Czym zajmuje się pleszewski Spomasz?

Przypomnijmy: firma Spomasz produkuje maszyny i urządzenia ze stali szlachetnej do przemysłu spożywczego, piwowarskiego, owocowo-warzywnego, farmaceutycznego i chemicznego, które eksportuje. Firma posiada własne laboratorium badawczo – rozwojowe.

Pleszew. Czym jest wyparka Spomaszu?

Wyparka przeznaczona jest do wytwarzania mas karmelarskich bezcukrowych, na bazie izomaltu, cukrowych mlecznych, cukrowych bezmlecznych oraz cukrowych mlecznych tłuszczowych. Uniwersalna wyparka CWA43 to urządzenie innowacyjne – elastyczność asortymentowa pozwala na gotowanie wszystkich mas karmelarskich i wzbogacanie ich o szerokie spektrum dodatków (witaminy, olejki, wyciągi ziołowe, dodatki stałe itp.). Dzięki zastosowaniu ciągłego pomiaru stopnia zagęszczenia masy, który pozwoli na zakończenie procesu po osiągnięciu odpowiedniej zwartości suchej masy wytwarzana masa jest powtarzalna w zakresie smaku, barwy i konsystencji. Dozowanie dodatków w trybie automatycznym i z wysoką precyzją w określonych punktach temperaturowych lub zależnie od osiągniętej zawartości suchej masy pozwalającej na równomierne wymieszanie masy oraz minimalizację obszarów nadmiernej stagnacji. Urządzenie wyposażone jest w grzane mieszadło oraz system automatycznego szukania punktu wrzenia. Produkt umożliwia zmniejszenie energochłonności procesu o ok. 10 proc.

„Inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski” - będzie gala

Przypomnijmy: w projekcie nagradzane są produkty/usługi/technologie w dwóch kategoriach – obejmującej innowacyjne rozwiązania w ramach sześciu inteligentnych specjalizacji województwa, a także działań opartych na zastosowaniu wodoru. Konkurs adresowany jest do podmiotów gospodarczych, mających siedzibę w województwie wielkopolskim. Nagroda ma stanowić wyróżnienie dla przedsiębiorstw, które stworzyły nowatorskie rozwiązania i wdrożyły je w praktyce.

W ramach tegorocznego konkursu, jego XIV edycji, wpłynęło 12 wniosków w kategorii: „Inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski” oraz 3 wnioski w kategorii: „H₂ Wielkopolska”. 

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 30 000 zł oraz wsparcie promocji podczas wydarzeń o charakterze gospodarczym, organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, a także statuetkę i dyplom.

Uroczyste wręczenie dyplomów i statuetek laureatom konkursu zaplanowano na pierwszą połowę 2022 roku.

Źródło: zpleszewa.pl

Fot. arch. firmy Spomasz