MENU
Jesteś tutaj: Aktualności / Dyskusja o pieniądzach unijnych dla Podkarpacia

Dyskusja o pieniądzach unijnych dla Podkarpacia

Podkarpaccy radni wojewódzcy dyskutowali dziś o pieniądzach unijnych dla Podkarpacia. Z nowej perspektywy finansowej Wspólnoty do 2027 roku, do naszego regionu ma trafić prawie 10 miliardów złotych.

Nowy program będzie się nazywał Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, a nie jak dotychczas Regionalny Program Operacyjny. Maja być z niego finansowane różnego rodzaju inwestycje w regionie. Są one zapisane w Strategii Rozwoju. To niezbędny dokument, by starać się o unijne pieniądze.

Jak podkreśla, marszałek Władysław Ortyl Podkarpacie stawia na rozwój inteligentnych specjalizacji jak lotnictwo, motoryzacja i IT. Dużo uwagi zostało też poświęcone poprawie jakości życia mieszkańców regionu. Stąd inwestycje związane z rozwojem turystyki, rolnictwa ekologicznego czy dziedzictwa kulturowego. Marszałek Ortyl szacuje, że na realizację zapisów, które znajdują się w Strategii Rozwoju Regionu potrzeba pieniędzy nie tylko z programu dla regionu, ale także i innych jak Polska Wschodnia, czy Infrastruktura i Środowisko.