Jesteś tutaj: Aktualności / Zapowiedź hackathonu z wykorzystania danych satelitarnych programu Copernicus

Zapowiedź hackathonu z wykorzystania danych satelitarnych programu Copernicus

Po raz pierwszy w Polsce, odbędzie się FP CUP Hackathon – wydarzenie, organizowane w ramach projektu Framework Partnership Agreement on Copernicus User Uptake (FP CUP), dotyczącym wykorzystania danych i produktów serwisów programu Copernicus. Wymyśl zastosowanie danych satelitarnych w odpowiedzi na Regionalne Inteligentne Specjalizacje (RIS). Dopracuj je pod okiem ekspertów i wygraj nagrody oraz przepustkę do nowej kariery i lepszej przyszłości.

Program Copernicus to to unijny program obserwacji Ziemi, w ramach którego analizuje się naszą planetę i jej środowisko, aby uzyskać maksymalne korzyści dla wszystkich obywateli Unii. W ramach programu dostępne są usługi informacji oparte na obserwacji satelitarnej Ziemi oraz dane in situ (inne niż dotyczące kosmosu). Program jest koordynowany i zarządzany przez Komisję Europejską. Program realizowany jest we współpracy z państwami członkowskimi, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), agencjami UE i instytutem badawczym Mercator Océan. Użytkownicy mają bezpłatny i otwarty dostęp do usług informacyjnych świadczonych w ramach programu.

Celem FP CUP Hackathon jest znalezienie nowych sposobów na wykorzystanie tych danych i wsparcie jednostek administracji publicznej w realizacji zadań w ramach Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji (RIS) w danym województwie.

Czym jest FP CUP Hackathon?

Wydarzenie FP CUP Hackathon (edycja pierwsza) składa się z dwóch części – warsztatowej i konkursowej. Zarejestrowane drużyny spotkają się najpierw w sobotę 12 marca 2022 na całodniowym warsztacie, a następnie za tydzień, 19 marca 2022 będzie miał miejsce finał hackathonu, podczas którego drużyny rywalizować będą o zwycięstwo i nagrody. W tygodniu między obiema częściami hackathonu odbędą się także zdalne sesje mentorskie – uczestniczące drużyny będą miały okazję zadać pytania zarówno ekspertom technicznym jak i biznesowym.

Hackathon to zwykle wydarzenie, podczas którego uczestnicy w bardzo krótkim okresie czasu (od kilku godzin do dwóch dni) opracowują nowe rozwiązania, tworzą aplikacje i strony internetowe oraz rozwiązują postawione przed nimi wyzwania. Ze względu na złożoną naturę wykorzystania danych satelitarnych z programu Copernicus, ta edycja hackathonu ma formę bardziej warsztatową, gdzie skrystalizowane już pomysły i opracowujące je drużyny są prowadzone przez mentorów i ekspertów ku realizacji.

Kogo szukamy?

Wydarzenie jest skierowane do studentów i doktorantów polskich uczelni, którzy studiują kierunki takie jak: Geografia, Geodezja, Kartografia, Teledetekcja, Geoinformatyka, Informatyka i pokrewne. A jeśli dodatkowo mają zacięcie do marketingu i posiadają żyłkę przedsiębiorcy to jest to wydarzenie dla nich.

Do I edycji zaproszeni są studenci: Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Politechniki Gdańskiej. Jeśli nie jesteś studentem lub doktorantem wskazanych uczelni, a jesteś studentem lub doktorantem, innych uczelni zlokalizowanych w województwie mazowieckim, dolnośląskim lub pomorskim, także możesz dołączyć do udziału w Hackathonie. Jeśli jesteś mieszkańcem innego województwa zapraszamy do kontaktu.

W tej edycji FP CUP Hackathon poszukiwane są drużyn, które mają już swój pomysł, lub jego zalążek. Jeśli nie masz jeszcze pomysłu ani drużyny, to najpierw przejrzyj listę wyzwań i zainspiruj się do znalezienia rozwiązań. Podziel się tymi wyzwaniami ze znajomymi, którzy mają coś wspólnego z programowaniem, teledetekcją, marketingiem i biznesem – razem stwórzcie zespół, zorganizujcie burzę mózgów i wyłońcie najciekawszy pomysł.

Wyzwania

W ramach FP CUP Hackathon zmierz się z wyzwaniami i opracuj aplikację/demo rozwiązania, które może wesprzeć przedstawicieli jednostek administracji publicznej w realizacji Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji (RIS) w Twoim województwie.

Kiedy odbędzie się FP CUP Hackathon?

FP CUP Hackathon odbędzie się w sobotę 12 marca 2022 (warsztaty od 9:00 do 17:00) oraz w sobotę 19 marca 2022 (finał, od 12:00 do 14:00). Spotykamy się wirtualnie poprzez udostępnione zarejestrowanym uczestnikom łącze. Udział w hackathonie jest zupełnie darmowy. Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny. Organizatorami FP CUP Hackathon jest Instytut Geodezji i Kartografii oraz firma Absiskey Polska przy współudziale uczelni.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie https://fpcup.pl/hackathon/

Źródło: gisplay.pl