Jesteś tutaj: Aktualności / Rzeszów rozszerza współpracę z Doliną Lotniczą

Rzeszów rozszerza współpracę z Doliną Lotniczą

Umowa zawarta przez Rzeszów i Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” dotyczy promocji miasta poprzez działania Doliny Lotniczej. Jest ona kontynuacją umów nawiązywanych w poprzednich latach.

• Nasza współpraca zaczęła się 15 lat temu, po wniosku jaki złożyłem na forum rady miasta, jeszcze wtedy będąc radnym - przypomniał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
  • W marcu 2007 r. radni przegłosowali poprawkę, która umożliwiła sfinansowanie pierwszego wspólnego pobytu Stowarzyszenia Dolina Lotnicza i miasta Rzeszów na chyba największych światowych targach lotniczych w Paryżu, Paris Air Show 2007.
  • Od tamtej pory zaczęło się 15 bardzo aktywnych, bardzo owocnych lat współpracy z samorządem Rzeszowa, potem samorządem województwa, innych miast a Doliną Lotniczą - powiedział Fijołek.

Samorząd Rzeszowa wspiera Dolinę Lotniczą od początku jej istnienia, czyli już od 20 lat.

- Nie byłoby Doliny Lotniczej, gdyby nie tak pięknie rozwijający się Rzeszów. Jak zaczynaliśmy to było 18 członków, dzisiaj jest 180. Mieliśmy sprzedaży łącznie 250 mln dolarów rocznie, wszystkie te firmy. Dziś 3 miliardy. Było 9 tysięcy ludzi dziś jest 33 tysiące - powiedział Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej, podczas konferencji prasowej dotyczącej porozumienia.

Jak podkreślił Marek Bujny, wiceprezes Doliny Lotniczej, wsparcie Rzeszowa dla Doliny Lotniczej w postaci dofinansowania wyjazdów na targi lotnicze było szczególnie ważne dla małych i średnich firm.

- Ja jestem właścicielem małej firmy dobrze wiem, jak to wygląda. Reprezentuję też w Dolinie Lotniczej głównie małych i średnich przedsiębiorców. Bez tego wsparcia wiele z tych wyjazdów byłoby niemożliwych. A dzięki temu firmy nawiązały szereg kontaktów - podkreślał Bujny.

Kamil Czyż, dyrektor Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki współpracę samorządu Rzeszowa i Doliny Lotniczej określił "modelową współpracą administracji z biznesem".

- Targi ILA Berlin to już piąta edycja targów w których bierzemy udział wspólnie jako miasto Rzeszów i Dolina Lotnicza. Jest tam ok 1100 wystawców z 41 państw. A liczba zwiedzających dochodzi do prawie  200 tysięcy. 24 czerwca 2022 roku będziemy znów wspólnie brać udział w tych targach - zapowiedział.

Rzeszów i Dolina Lotnicza wspólnie będą uczestniczyć również w kolejnej edycji Paris Airshow. Po raz pierwszy wspólnie zaprezentują się podczas Farnborough International Airshow w Wielkiej Brytanii, targach skupiających się na przemyśle lotniczym, zarówno cywilnym jak i wojskowym, oraz podczas Gyeongnam Sacheon Aerospace Expo, targach organizowanych przez Koreańskie Stowarzyszenie Przemysłu Lotniczego KAIA.

Siła napędowa regionu

Lotnictwo wraz z kosmonautyką - obok jakości życia, motoryzacji oraz informacji i telekomunikacji - jest jedną z czterech inteligentnych specjalizacji województwa podkarpackiego.

- Podkarpacie to nie tylko natura i Bieszczady. Mamy Dolinę Lotniczą, założyliśmy Dolinę Wodorową. Chcemy współpracować z politechniką, z firmami podkarpackimi, żeby wodór stał się paliwem, które będzie napędzać silniki lotnicze. To długa perspektywa, ale takich alternatyw trzeba szukać - mówił w rozmowie z Portalem Samorządowym Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Jakie profity z posiadania lotniska i i firm z branży lotniczej czerpie region?Jak popatrzymy na nasz port lotniczy, to jest on otoczony wieloma firmami, uznanymi markami. Mamy specjalną strefę ekonomiczną, inkubator, politechnikę, która kształci pilotów. To miejsce, które jak w soczewce skupia wszystkie nasze inteligentne specjalizacje. W bezpośrednim sąsiedztwie lotniska mamy też Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, budujemy Podkarpackie Centrum Nauki. Jako samorząd województwa stale rozwijamy infrastrukturę, mnożymy drogi, uzbrajamy tereny - również te bardziej odległe. Współpracujemy z samorządami lokalnymi, bo chcielibyśmy, by wszyscy dostrzegli, że nasze podkarpackie lotnisko jest ważne, że to nasze okno na świat, dzięki któremu region może czerpać wiele korzyści - mówił marszałek.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

fot. Grzegorz Bukała