MENU
Jesteś tutaj: Aktualności / Nagrodzono wielkopolskie innowacje, które zmienią region. Nagroda: 30 tysięcy złotych!

Nagrodzono wielkopolskie innowacje, które zmienią region. Nagroda: 30 tysięcy złotych!

Nagrody marszałka za innowacyjność przyznano firmom DORA METAL Sp. z o. o. z Czarnkowa, Fabryce Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A, GENXONE S. A. ze Złotnik oraz H. Cegielski Fabryki Pojazdów Szynowych Sp. z o. o. z Poznania. Przedstawiciele firm, które zwyciężyły w konkursie, odbiorą nagrody 25 kwietnia na sesji sejmiku województwa wielkopolskiego.

Innowacje zmieniające region

W poniedziałek, 25 kwietnia o godzinie 12.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przy al. Niepodległości 43a odbędzie się wręczenie Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Wraz z Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego nagrody wręczą: Małgorzata Waszak – Klepka, przewodnicząca sejmiku województwa wielkopolskiego oraz Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego, przewodniczący kapituły konkursu.

W ramach tej edycji konkursu wpłynęło 12 wniosków w kategorii: „Inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski” oraz 3 wnioski w kategorii: „H2 Wielkopolska”. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 30 000 zł oraz wsparcie promocji podczas wydarzeń o charakterze gospodarczym, organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, a także statuetkę i dyplom.

W tegorocznej edycji konkursu w kategorii „Inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski” nagrody otrzymają DORA METAL Sp. z o. o. z Czarnkowa za komorę dezynfekującą, której działanie opiera się na cząsteczkach ozonu w technologii Ozone-Cleaner oraz Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A. skonstruowała uniwersalną wyparkę do mas karmelarskich cukrowych i bezcukrowych. GENXONE S. A. ze Złotnik, za NANOBIOME – polskie badania mikrobiomu jelitowego.

W kategorii „H2 Wielkopolska” wygrał H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o. o. z Poznania za pojazdy szynowe, w których silnik spalinowy został zastąpiony wodorowym układem zasilania.

Celem konkursu jest promowanie regionalnych przedsiębiorstw w wybranych obszarach konkursowych. Konkurs adresowany jest do podmiotów gospodarczych działających na terenie Wielkopolski. Nagroda ma stanowić wyróżnienie dla przedsiębiorstw, które stworzyły innowacyjne rozwiązania.

– Trzeba zabiegać o to, by naukowcy współpracowali z przedsiębiorcami

– mówi marszałek Marek Woźniak i dodaje:

– Nasz region stawia na innowacyjność – jej wzrost jest niezbędny dla rozwoju gospodarczego Wielkopolski. Jednak zwiększenie innowacyjności to zadanie nie tylko dla naukowców, ale także dla samorządów. Zdecydowanie będziemy wspierać przedsięwzięcia z obszaru innowacji i gospodarki 4.0., ponieważ Wielkopolska jest dobrze przygotowana i zdolna do nawiązania rywalizacji w tych obszarach. – Nasz region stawia na innowacyjność – jej wzrost jest niezbędny dla rozwoju gospodarczego Wielkopolski. Jednak zwiększenie innowacyjności to zadanie nie tylko dla naukowców, ale także dla samorządów. Zdecydowanie będziemy wspierać przedsięwzięcia z obszaru innowacji i gospodarki 4.0., ponieważ Wielkopolska jest dobrze przygotowana i zdolna do nawiązania rywalizacji w tych obszarach.

Źródło: gloswielkopolski.pl