MENU
Jesteś tutaj: Aktualności / Spomasz Pleszew. Pleszewska firma nagrodzona po raz kolejny! Są innowacyjni w Wielkopolsce

Spomasz Pleszew. Pleszewska firma nagrodzona po raz kolejny! Są innowacyjni w Wielkopolsce

„i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A po raz kolejny została wyróżniona w konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego - „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”.

Spomasz Pleszew - „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”

Przedstawiciele Fabryki Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A odebrali nagrodę w Konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. Pleszewska firma skonstruowała uniwersalną wyparkę do mas karmelarskich cukrowych i bezcukrowych.

- Wyparka przeznaczona jest do wytwarzania mas karmelarskich bezcukrowych, na bazie izomaltu, cukrowych mlecznych, cukrowych bezmlecznych oraz cukrowych mlecznych tłuszczowych. Uniwersalna wyparka CWA43 to urządzenie innowacyjne - elastyczność asortymentowa pozwala na gotowanie wszystkich mas karmelarskich i wzbogacanie ich o szerokie spektrum dodatków (witaminy, olejki, wyciągi ziołowe, dodatki stałe itp.). Dzięki zastosowaniu ciągłego pomiaru stopnia zagęszczenia masy, który pozwoli na zakończenie procesu po osiągnięciu odpowiedniej zwartości suchej masy wytwarzana masa jest powtarzalna w zakresie smaku, barwy i konsystencji. Dozowanie dodatków w trybie automatycznym i z wysoką precyzją w określonych punktach temperaturowych lub zależnie od osiągniętej zawartości suchej masy pozwalającej na równomierne wymieszanie masy oraz minimalizację obszarów nadmiernej stagnacji. Urządzenie wyposażone jest w grzane mieszadło oraz system automatycznego szukania punktu wrzenia. Produkt umożliwia zmniejszenie energochłonności procesu o ok. 10 - podkreślają twórcy urządzenia.

W imieniu Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego nagrodę wręczył Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczący Kapituły Konkursu, któremu towarzyszyła Małgorzata Waszak – Klepka, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

– Trzeba zabiegać o to, by naukowcy współpracowali z przedsiębiorcami – mówi Marszałek Marek Woźniak. – Nasz region stawia na innowacyjność – jej wzrost jest niezbędny dla rozwoju gospodarczego Wielkopolski. Jednak zwiększenie innowacyjności to zadanie nie tylko dla naukowców, ale także dla samorządów. Zdecydowanie będziemy wspierać przedsięwzięcia z obszaru innowacji i gospodarki 4.0., ponieważ Wielkopolska jest dobrze przygotowana i zdolna do nawiązania rywalizacji w tych obszarach

„i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”

Temu celowi służy m.in. zainicjowany w 2007 r. marszałkowski Konkurs „i-Wielkopolska Innowacyjni dla Wielkopolski”, w którym Samorząd Województwa Wielkopolskiego nie tylko nagradza, ale przede wszystkim wspiera innowacyjne projekty i ich twórców we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.

- Kluczem do rozwoju regionalnej gospodarki jest promowanie produktów innowacyjnych oraz ich twórców, a także pomoc we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań – podkreśla Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

W XIV edycji Konkursu 2021 w kategorii: „Inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski” nagrody otrzymali:

  • - DORA METAL Sp. z o. o. z Czarnkowa za komorę dezynfekującą, której działanie opiera się na cząsteczkach ozonu w technologii Ozone-Cleaner;
  • - Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A. skonstruowała uniwersalną wyparkę do mas karmelarskich cukrowych i bezcukrowych;
  • - GENXONE S. A. ze Złotnik, za NANOBIOME, – polskie badania mikrobiomu jelitowego.

„i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”

W ramach tej edycji konkursu wpłynęło 12 wniosków w kategorii: „Inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski” oraz 3 wnioski w kategorii: „H2 Wielkopolska”. Zarząd Województwa Wielkopolskiego, po zapoznaniu się z informacją o rekomendowanych wnioskach, wyłonił zwycięzców. Laureaci otrzymują nagrody pieniężne w wysokości 30 000 zł oraz wsparcie promocji podczas wydarzeń o charakterze gospodarczym, organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, a także statuetkę i dyplom.

- Celem Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” jest promocja regionalnych przedsiębiorstw w wybranych obszarach konkursowych. W projekcie nagradzane są produkty/usługi/technologie w dwóch kategoriach – obejmującej innowacyjne rozwiązania w ramach sześciu inteligentnych specjalizacji województwa, a także działań opartych na zastosowaniu wodoru. Konkurs adresowany jest do podmiotów gospodarczych, mających siedzibę w województwie wielkopolskim. Nagroda ma stanowić wyróżnienie dla przedsiębiorstw, które stworzyły nowatorskie rozwiązania i wdrożyły je w praktyce - podkreślają organizatorzy.


Źródło: pleszew.naszemiasto.pl
Fot. UMWW Poznań/Spomasz Pleszew