MENU
Jesteś tutaj: Aktualności / Rekordowe zainteresowanie naborem do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji

Rekordowe zainteresowanie naborem do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji

9 z Politechniki Rzeszowskiej i 11 z Uniwersytetu Rzeszowskiego - podkarpaccy naukowcy rozpoczęli właśnie realizację kolejnej tury projektów, które otrzymały dofinansowanie z III naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Trzecia edycja naboru do programu grantowego PCI cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. W jej wyniku, dofinansowanie na łączną kwotę ponad 17 ml zł otrzymały 63 zespoły naukowe z 5 uczelni z województwa podkarpackiego. Część projektów wystartowała w lutym i kwietniu, a kolejne 20 - od czerwca.

- Podział projektów na trzy tury pozwolił na rozłożenie w czasie działań przygotowawczych, a tym samym na usprawnienie pracy zarówno po stronie PCI, uczelni jak i zespołów naukowych - mówi Krzysztof Borowicz, dyrektor zarządzający ds. Rozwoju Technologii w PCI.

Projekty badawcze, które startują od czerwca dotyczą różnych dziedzin tematycznych i wpisują się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje (RIS): informacja i telekomunikacja, lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja oraz jakość życia.

W tym miesiącu ruszają prace nad 9 projektami z Politechniki Rzeszowskiej. Wśród nich znajdują się m.in. badania dotyczące innowacyjnej metody dyssypacji energii kinetycznej podczas zderzeń i jej implementacja w motoryzacji. Celem tego projektu jest przeprowadzenie symulacji komputerowych prowadzących do zoptymalizowania gabarytów, materiałów i wyposażenia absorbera energii kinetycznej, który będzie stosowany w pojazdach mechanicznych (np. jako element zderzaków lub crash-box’ów) do ochrony pasażerów i pojazdów w trakcie zderzeń. Wynalazek ten będzie miał zastosowanie z innymi komponentami służącymi do ochrony pasażerów podczas zderzeń m.in. strefami kontrolowanego zgniotu, poduszkami powietrznymi.

Jeden z jedenastu projektów Uniwersytetu Rzeszowskiego startujący od czerwca dotyczy opracowania procedury określającej ustalanie indywidualnych schematów żywieniowych z udziałem produktów bogatych w witaminę K2 w zapobieganiu COVID-19. Zgodnie z najnowszymi badaniami, niedobór witaminy K2 ma wpływ na ciężki przebieg choroby, szczególnie u osób otyłych i z obniżoną odpornością. Badacze z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracują procedurę, która pozwoli na skonstruowanie e-panelu diagnostycznego w celu ustalania indywidualnych schematów żywieniowych z udziałem produktów bogatych w witaminę K2 dla osób o zwiększonym ryzyku choroby. Jest to innowacyjne rozwiązanie oparte na koncepcji podniesienia poziomu witaminy K2.

Źródło: rzeszow.naszemiasto.pl