MENU
Jesteś tutaj: Aktualności / Nowoczesne laboratoria już działają. Będą prowadzić badania nad sztuczną inteligencją.

Nowoczesne laboratoria już działają. Będą prowadzić badania nad sztuczną inteligencją.

Badania nad sztuczną inteligencją, innowacyjnym modelowaniem 3D, automatyzacją procesów w przemyśle czy nanotechnologią – tym między innymi zajmować się będą naukowcy w laboratoriach, które powstały w ramach projektu CENWIS na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.

Nowoczesne laboratoria na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach

Badania nad sztuczną inteligencją, innowacyjnym modelowaniem 3D, automatyzacją procesów w przemyśle czy nanotechnologią – tym między innymi zajmować się będą naukowcy w laboratoriach, które powstały w ramach projektu CENWIS na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.

14 nowoczesnych laboratoriów badawczych, najnowszy sprzęt i doświadczona kadra -  na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach w czwartek, 30 czerwca podsumowano projekt   Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego, co oznacza, że został on w pełni otwarty.

- Laboratoria zostały wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, nie tylko w skali ogólnopolskiej ale i europejskiej. Ponadto, mamy bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrę, która obsługuje te aparatury – mówi prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Nowoczesne laboratoria otwierają nowe możliwości przed Politechniką Świętokrzyską.  Mają stworzyć szansę na szersze wdrażanie nowych technologii, poprawę wydajności pracy świętokrzyskich przedsiębiorców czy jeszcze lepsze kształcenie studentów.
- To ma być most łączący naukę i biznes. To, co dzieje się w zaciszu laboratoriów, ma wykorzystywać przemysł. Pierwsze owoce tej współpracy już mamy w postaci 70 zrealizowanych projektów"- podkreśla prof. Marek Iwański prorektor ds. Badań i Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi.
Dzięki projektowi Uczelnia będzie mogła liczyć na lepszą współpracę z biznesem, będzie to impuls dla rozwoju przedsiębiorczości w województwie świętokrzyskim. Naukowcy będą prowadzić badania między innymi nad sztuczną inteligencją, innowacyjnym modelowaniem 3D, automatyzacją procesów w przemyśle czy nanotechnologią.

W wyniku realizacji projektu CENWIS powstało 14 nowoczesnych, doposażonych
w najnowocześniejszy sprzęt laboratoriów, w których pracuje wysoko wykwalifikowana kadra z Politechniki, głównie wybitni eksperci posiadający szerokie doświadczenie w pracy
z przemysłem i stosowny dorobek naukowy.

W ramach CENWIS działają: Laboratorium Energooszczędnych Technologii Materiałów i inżynierii Materiałowej, Laboratorium Konstrukcji Betonowych i Diagnozowania Obiektów Technicznych, Laboratorium Automatyzacji Procesów w Przemyśle Metalowo-Odlewniczym , Laboratorium Radiografii i Tomografii komputerowej, Laboratorium Biomasy Stałej i Energetyki Biogazowej, Laboratorium Niskoemisyjnych Źródeł Energii Elektrycznej, Laboratorium Fizyki Budowli, Energetyki Słonecznej i Wodnej, Laboratorium Przemysłowe Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii, Laboratorium Sieci Teleinformatycznych i Technologii Internetu rzeczy, Laboratorium Modelowania i Prototypowania 3D, Laboratorium Sztucznej Inteligencji, Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów, Pracownia Modelowania Inteligentnych Systemów Produkcyjnych, Pracownia Rzeczywistości Wirtualnej.

Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego to projekt realizowany przez Politechnikę Świętokrzyską i finansowany środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020. Wartość całej inwestycji to ponad 90 milionów złotych, z czego nakłady na aparaturę badawczą stanowią 67,5 milionów złotych. Kubatura całego budynku wynosi 14 440 metrów kwadratowych.

W ramach projektu oprócz wybudowania budynku, zakupienia specjalistycznego sprzętu do poszczególnych laboratoriów, zamontowano na dachu parkingu Głównego Politechniki panele fotowoltaiczne, służące do badań, pomiarów i analiz, zakupiono 3 elektryczne samochody i przyczepę specjalistyczną.

Źródło: kielce.naszemiasto.pl

Fot. Krzysztof Krogulec