Warmia i Mazury: dobra infrastruktura to ogromny atut
Wydaje się, że Warmia i Mazury leżą nieco na uboczu. Jak wygląda tutejsza infrastruktura, komunikacja z regionem i na jego terenie?
Nie mamy wpływu na położenie naszego województwa, ale mamy realny wpływ na to, co się dzieje na jego terenie. A dzieje się dużo. Warmia i Mazury zawsze były jedną z ulubionych destynacji turystów i mamy nadzieję, że to się jeszcze długo nie zmieni. Z myślą o tym stale się rozwijamy pod względem infrastruktury drogowej, kolejowej czy lotniczej. Ukończone już drogi ekspresowe w kierunku Trójmiasta czy Warszawy pozwalają na szybką i komfortową podróż. Lotnisko Olsztyn - Mazury, dzięki połączeniom krajowym i europejskim, to kolejny wielki plus zarówno dla mieszkańców i turystów, jak i sfery biznesowej. Turystyka odgrywa ważną rolę, ale potrzebna jest dywersyfikacja działań, dlatego kładziemy nacisk na rozwój inteligentnych specjalizacji, bazujących inteligent na zasobach naszego regionu, takich jak: drewno i meblarstwo, ekonomia wody, żywność wysokiej jakości i zdrowe życie. Myślę, że przynosi to wymierne efekty.
Czy w regionie są aktualnie prowadzone lub planowane kolejne inwestycje, mające na celu rozwój
infrastruktury?
Dzięki funduszom europejskim, środkom własnym naszego województwa oraz innym dostępnym programom finansowym na lata 2014-2020 zostało przebudowanych blisko 300 km dróg wojewódzkich, a wartość robót wyniosła niemal 420 mln zł. Jesteśmy już na finiszu, jeśli chodzi o wdrożenie pieniędzy z tej perspektywy [RPO WiM 2014-2020]. Obecnie dzięki przyznanym niedawno dodatkowym środkom realizujemy projekty z list rezerwowych i pozakonkursowych, m.in. inwestycje związane z bezpieczeństwem lotniska oraz drogowe. Przypomnę również, że w latach 2007-2013 pozyskano 350 mln euro z funduszy unijnych. Mimo to zdajemy sobie sprawę, że w temacie infrastruktury drogowej nadal jest wiele do zrobienia.
Czy można więc rozwiniętą infrastrukturę Warmii i Mazur uznać za element systemu zachęt do
lokowania kapitału?
Rozmawiam z wieloma przedsiębiorcami i zgodnie twierdzą, że dobra infrastruktura drogowa, kolejowa czy lotnicza to ogromny atut i jeden z warunków podczas poszukiwań terenów inwestycyjnych. Doskonałym przykładem jest droga S51 Olsztyn – Olsztynek. Na odcinku o długości 34 km powstało wiele inwestycji z korzyścią nie tylko dla konkretnych przedsiębiorców, ale także dla mieszkańców, którzy dzięki dogodnemu dojazdowi znaleźli dobrą pracę. Podobnie jest z drogą S16, gdzie powstała fabryka znanej firmy z sektora drzewnego. Działki inwestycyjne przy Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury także cieszą się zainteresowaniem. Jednym z powodów ostatniej transakcji było połączenie lotnicze Olsztyna z Krakowem, które dla przedsiębiorców okazało się kluczowe. Jak widać, rozwój regionu w tym obszarze to potężny impuls dla biznesu.
Źródło: pb.pl