MENU
Jesteś tutaj: Aktualności / Podkarpackie Centrum Nauki na finiszu!

Podkarpackie Centrum Nauki na finiszu!

Dobiega końca ważna dla regionu inwestycja – budowa Podkarpackiego Centrum Nauki w Jasionce, które ma nosić imię Ignacego Łukasiewicza. Koszt inwestycji to 94 mln złotych. W centrum trwają już ostatnie prace wykończeniowe oraz montaż ekspozycji. Dzisiaj, tj. 22 lipca, odbyło się w nim posiedzenie zarządu województwa z udziałem zaproszonych gości.

Posiedzenie zarządu województwa poświęcone było w całości omówieniu tego, na jakim etapie są prace dotyczące centrum oraz jak w przyszłości ma funkcjonować nowa placówka.

– Bardzo nas cieszy, że inwestycja jest tak zaawansowana, że jesteśmy w takim momencie, w trakcie odbiorów. To bardzo cieszy – powiedział otwierając posiedzenie zarządu marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek podkreślił, że realizacja tego projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie unijnych funduszy. Zadanie to uzyskało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2020 w wysokości ponad 76 mln złotych. A z budżetu województwa na inwestycję zostało wydatkowanych prawie 18 mln złotych. 

W posiedzeniu zarządu wzięli udział: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki kurator oświaty – Małgorzata Rauch, marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Anna Huk oraz Jerzy Borcz – przewodniczący sejmiku województwa, a także dyrektorzy departamentów oraz jednostek podległych UMWP.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła, że cieszy ją to, iż projekt PCN, jego formuła realizuje założenia strategii rozwoju województwa oraz wpisuje się w inteligentne specjalizacje województwa.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart pogratulowała zarządowi dobrej decyzji o budowie centrum i determinacji w jej realizacji. Zaznaczyła też, że obiekt, którego patronem będzie Ignacy Łukasiewicz, stanie się ważną placówką edukacyjną dla całego regionu:

– Myślę, że to jest dobre miejsce, dobra forma, żeby zachęcić młodych ludzi do poznania Ignacego Łukasiewicza i rozpalić wśród nich zapał do nauk ścisłych, które są naszą przyszłością – powiedziała wojewoda.

Po posiedzeniu członkowie zarządu zwiedzili nowy obiekt, a następnie odbyła się konferencja prasowa, podczas której marszałek Władysław Ortyl, wiceminister Małgorzata Jarosińska – Jedynak oraz Tomasz Michalski – zastępca dyr. WDK – przedstawili najważniejsze informacje dotyczące realizacji tego zadania.

Podkarpackie Centrum Nauki to projekt realizowany w imieniu samorządu województwa przez Wojewódzki Dom Kultury. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu województwa podkarpackiego.

Więcej informacji tutaj.

Na podstawie informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Fot. UMWP.