MENU
Jesteś tutaj: Aktualności / Z Warmii i Mazur na podbój zagranicznych rynków

Z Warmii i Mazur na podbój zagranicznych rynków

Pod względem produkcji mebli Polska od lat znajduje się w światowej czołówce, a Warmia i Mazury – dzięki zasobom naturalnym, wykwalifikowanym kadrom oraz nowoczesnym zakładom – mają istotny wkład w ten trend. Drewno i meblarstwo, jedna z trzech inteligentnych specjalizacji w regionie, daje zatrudnienie tysiącom osób, dostarcza produkty o miliardowej wartości i stwarza atrakcyjne perspektywy dla przedsiębiorców.

W województwie, gdzie lasy zajmują 35 proc. powierzchni, niektóre gałęzie gospodarki mają szczególnie korzystne warunki rozwoju. Dlatego ponad 1,1 tys. firm zajmuje się tu wytwarzaniem mebli, co oznacza najwyższy wskaźnik koncentracji producentów w Europie. Warmia i Mazury imponują wynikami także w innych aspektach: stąd pochodzi 23 proc. mebli drewnianych oraz 12 proc. okien, drzwi, ościeżnic i progów drewnianych produkowanych w Polsce, aż 90 proc. wyrobów tej branży trafia na eksport, a wartość produkcji sięga 4 miliardów złotych rocznie.

Do tak dobrej kondycji tego sektora przyczynia się jego wyjątkowy status. Jako jedna z inteligentnych specjalizacji Warmii i Mazur korzysta z przewag konkurencyjnych, bazujących na naturalnych walorach regionu, a przy tym może liczyć na dodatkowe wsparcie samorządu. Dotyczy to nie tylko producentów mebli i innych wyrobów stolarskich, ale także przedsiębiorców działających w przetwórstwie i sprzedaży drewna oraz produktów drzewno-meblarskich czy świadczących usługi projektowania, naprawy i konserwacji.

Dynamiczny rozwój tych dziedzin oraz powiązanej z nimi sfery nauki i rozmaitych instytucji budują mocną pozycję Krainy Tysiąca Jezior w Unii Europejskiej. Województwo warmińsko-mazurskie zajmuje trzecie miejsce w UE pod względem produkcji arkuszy fornirowanych, sklejek, płyt laminowanych, wiórowych i desek oraz czwarte, jeśli chodzi o pozostałe wyroby z drewna, z korka i słomy. Tutejsze meble są eksportowane do ponad 60 krajów, m.in. Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, USA, Japonii i Chin. Z sukcesem podbijają światowe rynki, a jednocześnie zagraniczni inwestorzy chętnie lokują kapitał na Warmii i Mazurach. Swój zakład uruchomił tutaj renomowany producent płyt meblowych, blatów i podłóg, a globalny gigant z branży meblarskiej posiada dwie fabryki, które wytwarzają miliony produktów rocznie. To najlepszy dowód na to, że system zachęt dla przedsiębiorców przygotowany przez lokalne władze działa i przyciąga przedstawicieli biznesu, i to nie tylko krajowych.

Wsparcie dla inteligentnych specjalizacji oprócz ulg podatkowych, doradztwa Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów czy profesjonalnego zaplecza logistycznego i kadrowego obejmuje dzielenie się wiedzą i ułatwianie kontaktów biznesowych. Okazją do tego była konferencja „Rynek meblarski na Warmii i Mazurach – zmiany, nowości, trendy”, zorganizowana w lipcu bieżącego roku. Jej uczestnicy mogli zdobyć aktualne informacje na temat atutów gospodarczych regionu w aspekcie tej konkretnej branży, znaczenia targów oraz współpracy z Wielką Brytanią, Norwegią i Niemcami.

Źródło: pb.pl