MENU
Jesteś tutaj: Aktualności / Nowa usługa Urzędu Patentowego RP

Nowa usługa Urzędu Patentowego RP

Prowadzisz firmę, która tworzy innowacyjne produkty lub usługi? Mamy dla Ciebie usługę „szytą na miarę”, która pokaże Ci, jak chronić własność intelektualną Twojej firmy oraz w jaki sposób czerpać z tej ochrony korzyści, podnosząc konkurencyjność i wartość Twojego przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto chronić własność intelektualną?
Tworzenie nowych rozwiązań, produktów i usług oraz działania marketingowe wymagają znacznych nakładów. Pozbawione ochrony przedmioty własności intelektualnej, w tym m.in.: wynalazki, wzory użytkowe, znaki towarowe czy wzory przemysłowe mogą zostać wykorzystane przez konkurencję, pozostawiając ich twórców i właścicieli bez należytego wynagrodzenia. Warto zatem zadbać o ochronę własności intelektualnej i uwzględnić ją w strategii biznesowej firmy, aby chronić swój dorobek i korzystać z niego do budowania pozycji na rynku. Pomimo kosztów związanych z uzyskaniem i utrzymaniem praw wyłącznych długofalowe korzyści z nich są warte wysiłku. Ponadto w perspektywie całej gospodarki właściwa ochrona własności intelektualnej stymuluje rozwój wszystkich sektorów oraz zachęca twórców i wynalazców do podejmowania nowych działań, pozwalając im zarabiać i w ten sposób przyczyniać się do rozwoju innowacji. Jeśli więc jesteś mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą i prowadzisz działalność mieszczącą się w obszarze tzw. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS), to już dziś skorzystaj z nowej usługi Urzędu Patentowego RP, która realizowana jest w ramach projektu „Własność intelektualna w Twojej firmie”, finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, działanie 2.6.

Co zyska przedsiębiorca korzystający z usługi?
Rzeczową i dostosowaną do swoich potrzeb informację na temat ochrony własności intelektualnej, w tym: po co w ogóle chronić, które dobra niematerialne przedsiębiorstwa chronić, w jaki sposób oraz za ile. Jest to szeroka i bardzo wartościowa wiedza, ponieważ skutecznie chroniona własność intelektualna może stać się cennym aktywem firmy.

Jaki jest koszt usługi?
Warto zgłosić się do tego projektu, tym bardziej, że przedsiębiorca inwestuje niewiele – zaledwie 5 proc. lub 10 proc. całkowitego kosztu indywidualnej usługi, który szacunkowo wynosi max. 4 tys. zł. Oferowana usługa jest dofinansowana w 95 proc. dla mikro przedsiębiorców oraz w 90 proc. dla małych i średnich firm.

Etapy usługi krok po kroku
Usługa w ramach projektu „Własność intelektualna w Twojej firmie” obejmuje kilka etapów. W pierwszym z nich, aby rzeczywiście odpowiedzieć na potrzeby konkretnego przedsiębiorcy, wykonawca usługi, wybrany przez Urząd Patentowy w przetargu, kontaktuje się z przedsiębiorcą, aby pozyskać informacje na temat firmy, profilu i zakresu działania, planów rozwojowych itp. Temu służy pierwsze spotkanie wykonawcy i przedsiębiorcy. Zapoznanie się ze specyfiką firmy jest kluczowym elementem w opracowaniu przez wykonawcę raportu zawierającego rekomendacje „szyte na miarę” w zakresie możliwości ochrony zidentyfikowanych dóbr niematerialnych. Sformułowane rekomendacje podlegają następnie weryfikacji przez zespół kontroli jakości w Urzędzie Patentowym RP. Po zatwierdzeniu dokumentacji wykonawca po raz drugi spotyka się z przedsiębiorcą, aby wyjaśnić mu, na czym polegają i jak korzystne dla rozwoju firmy mogą być zaproponowane rozwiązania.

Kim są wykonawcy?
Realizacja usług jest zlecana zewnętrznym wykonawcom wyłonionym w przetargu. Wykonawca, to osoba, która posiada wiedzę w zakresie własności intelektualnej i potrafi się nią dzielić z przedsiębiorcami. W ramach projektu powstała sieć ok. 50 wykonawców w całej Polsce, tj. średnio po trzech w każdym województwie. Wyłonieni wykonawcy podczas specjalnego szkolenia zostali przeszkoleni ze standardów realizacji usługi, opracowanych przez Urząd Patentowy RP.

Aby poznać szczegóły dotyczące usługi realizowanej w ramach projektu „Własność intelektualna w Twojej firmie” oraz złożyć wniosek, zapraszamy na stronę internetową: msp.uprp.gov.pl.

Źródło: echodnia.eu