MENU
Jesteś tutaj: Aktualności / Firma Arka z Sianowa a światowe rynki. Innowacyjne rozwiązania dla systemów wodnych i grzewczych

Firma Arka z Sianowa a światowe rynki. Innowacyjne rozwiązania dla systemów wodnych i grzewczych

Działająca od ponad 20 lat spółka Arka zamierza ugruntować swoją pozycję na rynku systemów wodno-cieplnych. Firma z Sianowa przygotowuje się do poszerzenia oferty o nowoczesne układy pompowe i rozdzielacze. Wdrożenie nowych produktów ułatwić ma budowa hali produkcyjno-magazynowej oraz zakup specjalistycznego sprzętu, na które przedsiębiorstwo pozyskało unijne fundusze RPO WZ 2014-2020. Dofinansowanie UE gwarantuje umowa, którą w poniedziałek, 27 września 2021 roku podpisał wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj oraz jeden ze współwłaścicieli spółki Jakub Gronek.

Inwestycja przewiduje budowę hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni prawie 2 tys. m2 wraz z instalacją fotowoltaiczną, wyposażenie zakładu w nowoczesne maszyny i urządzenia jak: przecinarka taśmowa automatyczna dwukolumnowa, tokarka, wiertarka, prasa hydrauliczna, przystawki do formowania rur, stanowisko spawalnicze z wyciągiem gazów, znakowarka laserowa, laser, prasa krawędziowa, malarnia proszkowa. Dodatkowo zakupione zostanie oprogramowanie typu ERP i Solids Works Flow oraz ozonatory do hali produkcyjnej i pomieszczeń biurowych, sterylizatory oraz profesjonalny sprzętu do prowadzenia spotkań i szkoleń online: kamera z mikrofonem czy monitor wielkoformatowy.

– Regionalni przedsiębiorcy nie poddają się koronawirusowi. Mimo pandemii chcą się rozwijać, szukają rozwiązań niespotykanych na rynkach światowych, a także zwiększają zatrudnienie. Odważnie planują inwestycje i sięgają po unijne fundusze. Podobnych przykładów jak firma Arka z Sianowa jest więcej. To dobre wiadomości dla zachodniopomorskiej gospodarki – przyznał wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

W efekcie realizacji projektu firma wdroży autorskie rozwiązania oparte o elementy patentowe i wzornictwo przemysłowe. To 3 rodzaje układów pompowych i 2 rodzaje rozdzielaczy grzewczych zawierających stal ferrytyczną, której głównym dodatkiem jest chrom i tytan sprawiając, że materiał ma doskonałe właściwości mechaniczne i plastyczne. W produkcji wykorzystane zostaną wyniki prac B+R zleconych Politechnice Koszalińskiej.

Koszt zadania oszacowano na prawie 11 mln zł. 4 mln zł dołoży Urząd Marszałkowski. To fundusze unijne Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Finisz działań zaplanowano na marzec 2023 roku. Inwestycja wpisuje się w założenia 1 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie”, działanie 1.5 „Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji”.
Spółka Arka z Sianowa funkcjonuje na rynku od 22 lat. Specjalizuje się w instalacjach, hydraulice i armaturze grzewczo-wodnej. Produkuje np. zawory zwrotne, węże przyłączeniowe i natryskowe, syfony, stelaże, pompy, baterie łazienkowe i kuchenne.

Źródło: koszalininfo.pl

fot. WZP