MENU
Jesteś tutaj: Aktualności / Carpathian Startup Fest 2021

Carpathian Startup Fest 2021

Kruszarka do butelek, nowatorski serwis internetowy dla agentów nieruchomości i algorytm do projektowania nowych leków peptydów, a także program usprawniający pracę inżynierów-projektantów i latający czołg – to startupowe projekty, które zdobyły najwyższe nagrody podczas Carpathian Startup Fest 2021 – pierwszego festiwalu dla startupów, który zorganizowała Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego wraz z Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym Aeropolis.  28 października, w hali G2A Arena w Jasionce firmy rywalizowały  nie tylko o podium, ale i o zainteresowanie inwestorów. Pierwsze rozmowy odbyły się tego samego dnia.

Najwięcej głosów jurorskich oceniających startupy podczas Carpathian Startup Fest'21 zyskała zbudowana przez startup Maas Loop kompaktowa kruszarka.

Zamienia ona szklane butelki w piasek, zmniejszając tym samym objętość śmieci o ok. 80 proc., a co za tym idzie – koszt ich wywozu. W Rzeszowie, niewielki pub obsługujący blisko 50 osób płaci obecnie za wywóz śmieci  ok. 1,5-1,6 tys. zł, w Warszawie, Krakowie – 2,5-3 tys. zł. Te koszty przy dużym klubie, dyskotece są jeszcze większe.

- mówi Paweł Ciesielski - dyrektor generalny spółki Maas Loop, która zdobyła I miejsce w kategorii Startup i nagrodę w kategorii "Inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego: Jakość życia" (w sumie 20 tys. zł).

Firma została uruchomiona we wrześniu ubiegłego roku. W październiku otrzymała dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, od miesiąca prowadzi sprzedaż i ma już pierwszych potencjalnych klientów.

Kruszarkę będzie można wynająć za 400-600 zł miesięcznie, my przyjedziemy i odbierzemy odpad, który przerobimy w granulat szklany do piaskowania, a w następnym etapie rozwoju firmy na włókno szklane, czy surowiec do produkcji paneli fotowoltaicznych

- dodaje Paweł Ciesielski.

Kruszarkę można też kupić. Dla małego lokalu w Rzeszowie zakup zwraca się po roku, ale w Londynie już po 3 miesiącach. Dlatego w pierwszej kolejności naszymi klientami będą firmy zagraniczne i duże lokale w Polsce. W Jasionce już otrzymaliśmy pierwszą propozycję od inwestorów.

- mówi Paweł Ciesielski dyrektor generalny spółki Maas Loop .

Wśród jurorów oceniających startupy podczas Carpathian Startup Fest byli  biznesmeni, przedstawiciele ponad 20 funduszy inwestycyjnych i inwestorów, instytucji otoczenia biznesu, samorządu, a także rządu w osobie Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Jury podwójną nagrodą (II miejsce w kategorii Startup i nagrodę w kategorii "Inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego: Informacja i telekomunikacja") wyróżniło jeszcze jedną firmę – startup Spotbrowser, który stworzył praktyczne i efektywne narzędzie internetowe dla biur nieruchomości - pośrednik jest w stanie w kilka minut stworzyć wirtualny spacer, a chat wbudowany w opcję wirtualny spacer pozwala mu na rozmowę z potencjalnym klientem w czasie rzeczywistym.

Ponadto nagrody otrzymali: PioLigOn za projektowanie nowych leków peptydowych – III miejsce w kategorii Startup; Koenigs za program Advanced Frame Builder – nakładkę do programu Catia V5 - który wspomaga inżynierów w projektowaniu ram dla przemysłu m.in. lotniczego i motoryzacyjnego – nagroda w kategorii " Inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego: Motoryzacja", Xerall za pierwsze rozwiązanie na świecie łączące w jednej konstrukcji pojazd gąsienicowy, dron oraz pojazd pływający - nagroda w kategorii  "Inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego: Lotnictwo i kosmonautyka".

Podczas Carpathian Startup Fest nagrodzono również pomysły na biznes, których autorzy zmierzyli się w konkursie Idea Challenge. Zwyciężyli: BeeNatural – I miejsce za system ochrony rodzin pszczelich, dzięki  "nakładce sterylizującej” każdą pszczołę wchodzącą do ula promieniami UV-C; WinoPasja – II miejsce za internetową platformę handlową dla branży winiarskiej; BeautyHub – III miejsce za pomysł platformy szkoleniowej dla branży fryzjersko-kosmetycznej.

Źródło: radio.rzeszow.pl

Relacja Anny Leśniewskiej.