MENU

Aktualności

Za nami pierwsze warsztaty skierowane do studentów, dotyczące prowadzenia firmy i pomysłów na biznes. 75 tys. zł – tyle otrzymają laureaci największego wojewódzkiego programu akceleracyjnego dla innowacyjnych i odpowiedzialnych społecznie startupów - Mazovian Startup. Odbyły się pierwsze warsztaty Startup Camp Radom "Od pomysłu do własnej firmy - Warsztat Lean Startup" zorganizowane przez Youth Business Poland (realizatora programu) we współpracy z IPHZR i radomskim uniwersytetem.

Jeśli warunki naturalne regionu znajdą dopełnienie w postaci pozytywnego, zaangażowanego podejścia samorządu do przedsiębiorczości, efekty mogą być znakomite. Taką sytuację mamy na Warmii i Mazurach, gdzie wodne bogactwo region przekuwa w siłę inteligentnych specjalizacji.

Kraina Tysiąca Jezior w rzeczywistości liczy prawie trzy razy więcej akwenów, a woda stanowi nieco ponad 20 proc. powierzchni województwa. Nic dziwnego, że w 2013 roku za jedną z trzech inteligentnych specjalizacji w regionie eksperci uznali właśnie ekonomię wody. Przez niemal dekadę zdążyła ugruntować swoją pozycję i jako kluczowy, perspektywiczny kierunek rozwoju może liczyć na wszechstronne wsparcie. Zaliczają się do niego nie tylko udogodnienia dla przedsiębiorców, ale także inwestycje zrealizowane z funduszy unijnych, które wzbogacają infrastrukturę i tworzą miejsca pracy. Wystarczy wspomnieć, że ze śluzy w Guziance, którą przebudowano dzięki środkom RPO WiM 2014-2020, w ciągu zaledwie tygodnia od uruchomienia skorzystało ponad 1000 żeglarzy i motorowodniaków.

Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego dostrzega swoją rolę jako lidera i koordynatora w zakresie budowania konkurencyjności regionu oraz inicjowania innowacyjnych przedsięwzięć. Aby wzmocnić potencjał badawczo-rozwojowy pomorskich podmiotów, w tym przedsiębiorców i startupów, został zrealizowany projekt "Smart Progress" ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Czy takim złotym środkiem okaże się przyszyła, nowa specjalizacja regionu, a więc zdrowe życie. Na to liczy branża turystyczna.

— Idealnie łączy to na co wskazują mieszkańcy w tym badaniu, czyli, że powinniśmy iść w kierunku turystyki i nowoczesnych technologii. Łączy nasze walory przyrodnicze i turystyczne z inwestycjami w nowoczesne technologie — podkreśla Jarosław Klimczak, prezes Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Olsztynie. — Nie ma obecnie bardziej zaawansowanego, innowacyjnego kierunku rozwoju jak zdrowie. Turystyka zdrowotna, która zamierzamy rozwijać w ramach inteligentnej specjalizacji ma być receptą na połączenie właśnie naszych atutów, a jednocześnie, jak widać z badania oczekiwań mieszkańców regionu. Dzięki temu będziemy mieli turystów przez cały rok. Oczywiście ważne jest i tego musimy pilnować, by ten rozwój następował w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem, zachowaniem równowagi, poszanowaniem przyrody. Na Seszelach też przyjmują określoną liczbę turystów i ani osoby więcej. My też musimy dbać o to, żeby rozwój naszych obiektów następował w zgodzie z przyrodą. Według mnie turystyka połączona z innowacjami, z inwestycją w zdrowie, to jest dla nas szansa, nie ma innej metody rozwoju naszego województwa.

Zakończyła się dwudniowa misja gospodarcza zorganizowana przez Miasto Konin dla przedstawicieli zagranicznych przedsiębiorstw z Turcji, Austrii i Czech oraz firm z regionu Wschodniej Wielkopolski działających w obszarze odnawialnej energii i inteligentnych specjalizacji. W dniach 6-8 czerwca. Trzecia edycja misji gospodarczej poświęcona była tematowi: Transformacja szansą na rozwój i atrakcyjność regionu WDE.

W Akademii im. Jakuba z Paradyża spotkali się przedstawiciele świata nauki, biznesu, a nawet służby zdrowia. Dlaczego? Nowoczesne technologie mają zastosowanie w każdej dziedzinie. Już teraz wynalazki i innowacje ułatwiają życie, pracę i leczenie.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego dając wsparcie organizacyjne i merytoryczne w ramach projektu Smart Progress prowadził działania, których efektem ma być zawiązywanie nowych partnerstw, większa liczba realizowanych projektów badawczo-rozwojowych oraz pobudzenie innowacyjności w regionie.

9 z Politechniki Rzeszowskiej i 11 z Uniwersytetu Rzeszowskiego - podkarpaccy naukowcy rozpoczęli właśnie realizację kolejnej tury projektów, które otrzymały dofinansowanie z III naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Województwo Małopolskie organizuje konferencję „Małopolska – strategia na nowe czasy”. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się już 9 czerwca 2022 r. w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie.

Szanowni Państwo, Drodzy Innowatorzy! Z przyjemnością zapraszamy Państwa na konferencję ekspercką organizowaną w ramach projektu Smart Progress realizowanego przez Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Projekt był ważnym elementem napędzającym animację projektów B+R w ramach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza.

Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie, dnia 13 czerwca (poniedziałek)

Następna strona